Oldalak
Főoldal
Érettségi gyakorló feladatsorok
Áttekintő
Fogalmak, nevek, földrajzi helyszínek, évszámok
2014. szeptember 11., csütörtök
Az ókori Kelet kultúrája
Aki jobban szereti "képkockában", mint szövegben, annak itt van egy flashbe konvertált ppt:
Ókori Kelet bemutató
AZ ÓKORI KELET VALLÁSAI ÉS KULTÚRÁJA
Az ókori kelet civilizációi nem tűntek el nyom nélkül. Az egyiptomi piramisokban ma is gyönyörködhetünk, bebarangolható a kínai Nagy Fal. De nem csak az építészetben, a szellemi termékekben is él még a Kelet. E civilizációk hozták létre az írást, alapoztak meg számos tudományt. A sumérok hatvanas számrendszere ma is tovább él az óra 60 percre ill. a kör 360 fokra osztásában.
Az ókori Kelet vallásai közül nem egy továbbra is aktív, pl. a brahmanizmus, buddhizmus, vagy épp a zsidók egyistenhite.
Az egykori kultúrák, civilizációk között mindig volt kapcsolat, ha nem is olyan erős, mint napjainkban. Ezért, és a fejlődés hasonlósága miatt megfogalmazható néhány közös vonás, ami a vallásokat illeti:
-
Az ókori vallások többsége politeista, amelynek oka lehet, hogy a keleti birodalmak javarészt városállamok (kényszer) egyesüléséből születtek meg. Az egyes városok istenei háttérbe szorulhattak, de el nem tűntek, sőt hatottak egymásra.
-
Az istenek sok esetben megőrizték totemisztikus eredetüket, azaz állatalakban ábrázolják őket, számos esetben pedig már antropomorfak – emberi alakúak.
-
Egy-egy nép számos istene közül természetesen kiemelkedett néhány istenség, de az egyistenhitig végül csak egy kis nép, a zsidóság jutott el.
-
A hitvilág közös sajátossága, hogy a halállal még nincs vége az emberi sorsnak, vagy létezik valamilyen túlvilág, vagy a reinkarnáció miatt folytatódik, csak egy új alakban.
Mezopotámia
·
fő istenhármasság volt a suméreknél
: An (ég istene, fő szentélye Urukban), Enlil (levegő ura, istenek és emberek királya, Nippurban van a fő szentélye, vízözön előidézője), Enki (föld ura, bölcsesség istene, fő szentélye Eriduban)
·
Zord földöntúli világ, kegyetlen, kiszámíthatatlan istenek jellemzik, jóslás a csillagokból, fejlett csillagászat
·
Babilonban
Marduk
volt a fő isten, de
Istar
kultusza /a termékenység istennője/ is népszerű volt.
·
Az asszíroknál
Assur
, a perzsáknál
Mithra(sz),
a nap és igazságosság istene volt a fontosabb
·
a klasszikus perzsa vallást
Zarathustra
(legendás hírű pap) alapította Kr. e 7. sz-ban ebben a jó és rossz örök harcát tekinti a világ mozgatójának (
vallási dualizmus
), az embernek van lehetősége a két erő közötti választásra
·
tudomány: A sumérek a hatvanas számrendszert használták, tudtak négyzetre, köbre emelni; kör 360 fokra osztása, 12 hónap
·
Gilgames
: eposz Uruk uralkodójáról;akkád nyelven maradt fenn az asszír Assurbanapli ninivei könyvtárában
·
Jogtudomány: Hammurappi törvényoszlopa – szemet szemért elv
·
építészet: zikkurat – toronytemplom, Ur, Babiloni= Bábel tornya – Újbabiloni bir. időszaka, Nabukodonozor, hozzá köthető Szemirámisz függőkertje is, mivel az ő felesége volt. Építményként és szoborként is alkalmazták az asszírok, hatalmi szimbólumokat a szárnya bikát, emberfejjel. Fontosabb emlék még a perzsa főváros Perszepolisz romja és a perzsa uralkodó, Kűrosz síremléke is.
·
Technikai találmányok
: Mezopotámia: agyagtábla, égetett tégla, kerék, kocsi, vitorla;:
·
írás: ékírás (képírástó a szótagírásig), kő, agyag, Edubba = Tábla háza - írnok oktatás
Egyiptom
·
A napot többféle alakban imádták:
Ptah
: memphiszi napisten, múmiaalakú,
Ré
: Héliopolisz sólyomfejű napistene, napkoronggal a fején ábrázolják, az Újbirodalomban
Amon
: Théba istene volt, a város fővárossá válásával néha azonosították Rével és Ptahhal is.
Ápisz-bika
: Nílus termékenyítő erejének jelképe;
Anubisz
-sakál: halottak eltakarítása a feladata
·
a legismertebb mítosz szereplői:
Ozirisz
(termékenység, halál, újjáéledés istene, alvilág királya, holtak bírája), a felesége
Ízisz
(hitvesi hűség, varázslás és áradás istennője),
Hórusz
a gyermekük, a királyi hatalom megtestesítője,
Széth
a sivatag pusztító, félelmetes istene
·
gondolkodásuk meghatározó elem volt a halottkultusz, a lélek halál utáni élete (piramis, masztaba, mumifikálás)
·
építészet: piramisok: Dzsószer fáraó lépcsős piramisa Szakkarában, Gízában Kheopszé (Hufué) a legnagyobb;
·
szfinx: oroszlántestű, emberfejű szobor, de fontosak II. Ramszesz építkezései pl. Karnakban
·
Tudomány
: alkalmazták a 365 napos évet és a 30 napos hónapot, készítettek napórát és viziórát, a tízes számrendszert alkalmazták, s ki tudták számítani a csonkagúla térfogatát és a félgömb felületét.
·
Találmányok
: Saduf, papírusz
·
Orvostudomány
: Egyiptomban volt a legfejlettebb, a mumifikálás, a túlvilági létben való hittel szoros kölcsönhatásban. Ismerték a vérkeringést, az agy és a testrészek viszonyát, recept-gyűjteményt állítottak össze.
·
irodalom
: Halottak könyve
·
írás
: hieroglifák (kő, papirusz) bonyolult szó és szótag és mássalhangzó írás; hieratikus (papi) démotikus (népi) írás
Zsidóság vallása
·
monoteista, Jahve a főisten, aki eredetileg sivatagi vihar, tűz isten, tehát pusztító erő volt (Kr. e. 6. sz-tól nevének kiejtése tabu).
·
Jahve és a zsidóság közötti kapcsolat kölcsönös és kizárólagos, a nép istene Jahve, a nép pedig isten választott népe
·
a választott néppel az Úr szövetséget köt (Ádám, Noé, Ábrahám, Mózes) ennek jele a körülmetélkedés
·
az Úr törvényt ad népének (Tóra: Mózes 5 könyve) ennek legfontosabb része a Tízparancsolat, amelyet isten Mózesnak kőtáblán nyújtott át, a törvények szabályozzák a zsidóság mindennapi életét, meghatározzák szokásait, vallás szertartásait
·
Jahve kultuszának központját Salamon a Jeruzsálemben felépített templomba tette, itt helyezték el a Frigyládát, a szövetségkötés jelképét. (A zsidó templom a zsinagóga.) A menóra, a 7 ágú gyertyatartó az égő csipkebokrot jelképezi.
·
a nép időről időre eltávolodott istenétől, ezért a szövetséget újra és újra meg kell újítani, erre hivatottak a
próféták
(ők isten küldöttei, akik szigorúan őrzik a törvényt és ápolják a hagyományt)
·
Isten új szövetséget fog kötni, mert a zsidóság megszegte a törvényeket- Messiás - Megváltó várás
·
a zsidóság ókori történetéről a Biblia ószövetségi része tudósít, ám mivel a szövegek jóval az adott eseményeknél később keletkeztek nem tekinthető teljesen hiteles történeti forrásnak
Fönícia
: hangjelölő írás, 22 mássalhangzó - Büblosz, i.e. 11.sz., bíborfestés, üveg, pénz;
Kínai univerzizmus
·
kínaiak számos istennel népesítették be a világot, mellettük létezett még rengeteg démon, gonosz szellem is
·
a kínaiak szerint az ég, a föld és az ember egységes mindenséget alkot, kölcsönhatással állnak egymással, és mindenre kiterjedő törvény szabályozza működésüket. Az égen a Sarkcsillag a legfényesebb, a földön a császár a legnagyobb.
·
szemléletük fontos eleme a fény és árnyék (jang: pozitív erő, a férfi, az aktív a teremtő; jin: s negatív erő, a passzív, a nő, a befogadó), a két erő azonban nem ellentétes, hanem egymást kiegészítő, együtt hozzák létre a világmindenség jelenségeit
Jelentős gondolkodók Kínában
·
Konfuciusz
(kb. Kr. e. 551- 479.
·
- erkölcstan kidolgozása, ami szerint az ember alapvetően jó és minden rosszasága a belőle hiányzó belátás következménye, ez tanítással javítható Fontos a hagyományok és az állam, a fensőbbség tisztelete, szolgálata.
·
Lao-ce
egyes kutatók szerint a Kr. e. 6. sz-ban élt, mások teljességgel mondabeli alaknak tartják - eszméit a Tao te king (Az Út és az Erény könyve) tartalmazza (A tao a világnak az ős oka, minden ellentét ebből fakad, amely kiegészíti egymást)
·
- Az emberi szenvedést az okozza, hogy az ember letért az örök világrend útjáról és önző célokat követ. A megoldás: lemondani az élvezetekről és gyermekként feloldódni a taoban.
·
- A két iskola közti legnagyobb különbség, hogy Konfuciusz az aktív életre serkent, míg Lao ce a szemlélődő elmélyülésre.
·
Kulturális emlékek: Nagy Fal, Si Huang-ti agyaghadserege
·
találmányok: selyem, porcelán, iránytű, papír.
·
irodalom: Dalok könyve (himnuszok)
·
Írás
: képírás, ez szó és fogalomírás;
India
Brahmanizmus / hinduizmus
·
vallást nem egy személy alapította, hanem az évszázadok folyamán fejlődött ki, ezért nincsenek dogmái (alaptanok), az életmódra vonatkozó általános szabályai, nem követeli meg a hívektől, hogy egy istenben higgyenek
·
nézete szerint a világegyetem rendezett egész, amin a dharma a világtörvény uralkodik, az élőlények és az emberek is származás és képesség szerint kasztokra oszlanak
·
vallja lélekvándorlás (reinkarnáció) tanát, mely szerint az ember életvitelének megfelelő (karma) kasztban születik majd újjá (ha méltatlanul élt kutya, vagy sertés alakjában) ez az újjászületés elkerülhetetlen
·
a sok istenből kiemelkedik Brahma a világ teremtője, a lelke vándorlásának irányítója, Visnu a világok körforgásának fenntartója, Siva a megsemmisítő és újrateremtő erő (e három isten egységet alkot a világ körforgását biztosítja)
Buddhizmus
·
a tanító Sziddharta, a későbbi Buddha (jelentése: felébredt, megvilágosodott) kb. Kr. e. 560-480 között élt, előkelő indiai családból származott, születését és fiatalságát számos legenda övezi
·
nem értett egyet a kasztrendszerrel, de nem is küzdött ellene
·
a megvilágosodást nem szent iratok tanulmányozásával, hanem a saját bensőjében lejátszódó megismerési folyamat eredményeként érte el; a tanítók nem váltják meg az embereket csak a helyes utat mutatják meg számukra és az utat neki kell végigjárni
·
a buddhista építészet legjellegzetesebb alkotása a sztúpa, amelyben ereklyéket őriznek
Irodalom: Védák: isteneket dicsőítő himnuszok, a Mahabharata és a Ramajana hősi eposzok
Indiából kerültek át, közvetítéssel, az arab számok.
Jogtudomány
: Manu törvényei – a kasztrendszert szentesítik
Az
írás
az állammal, a civilizációval együtt jelent meg. Létrejötte szorosan összekapcsolódik a gazdaság, a vallás és az államigazgatás igényeivel.
Gazdaság: termés összeírása, adók kivetése, összeszedése, kereskedelmi (csere) ügyletek lebonyolítása. A gazdaság fejlődése egyszerűsítette az írást, nem véletlen, hogy Föníciában jelenik meg betűírás, itt legfejlettebbek a gazdasági ügyletek.
Vallás: kultikus szertartások szövege, díszek is egyben, uralkodói (sír) feliratok.
Államigazgatás: jogi iratok, hivatali ügyintézés (beadvány, kérvény, kérelem), törvények, diplomáciai iratok, feliratok.
Az ókori kelet nagy civilizációiban az írás ismerete előjog és kiváltság volt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Újabb bejegyzés
Régebbi bejegyzés
Főoldal
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése